מידע חשוב בנושא תביעת אבהות

אסתר שלום עו''ד - מידע חשוב בנושא תביעת אבהות
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

לכל אחד יש זכות לדעת מי הוא אביו הביולוגי ולהפך, לכל אדם יש הזכות לקחת חלק בגידול ילדו. תביעת אבהות הינו תהליך שבסופו מסמך חוקי ומחייב באדם להכיר בבנו ולענות לכל צרכיו. הליך ותביעה זו תתקבל לאחר בקשה של אחד משני הוריו של הילד או על ידי קטין באמצעות אפוטרופוס מורשה על ידי בית המשפט. יש שני "סוגים" של אבהות -אבהות דתית ואבהות אזרחית. אבהות דתית היא הרלוונטית בעניין האישי ומי שנותן את החותמת הוא בית הדין הדתי, אבהות אזרחים כרוכה בהליך ארוך, צירוף ארוך של חוקים ומסמכים נותנים את האות לקריאת " אבהות אזרחים" כלפי אזרח ובנו.
אבהות אזרחית תקפה כלפי כולי עלמא אך אינה תקפה בתחומים בהם חל המשפט הדתי- שכן במקרים אלו לא תהא להצהרה על אבהות אזרחית תוקף. הדרך המקובלת ביותר לקביעת אבהות הינה ביצוע בדיקת רקמות- היא זו אשר יכולה לקבוע ברמת סבירות גבוהה ביותר האם אותו גבר הוא אכן אבי הילד. אם גבר הנתבע בתביעת אבהות מסרב לשיתוף פעולה ולעבור סדרת בידוק, דבר זה משמש כראייה בבית המשפט ומחזקת את החשד כנגד הנתבע, אלא אם הוא מביא סיבה טובה לכך. לתוצאות תביעת אבהות יש השלכות רבות כגון: אם נמצא הגבר אביו של הילד הוא יחויב בתשלום מזונות, יוכל לעתור על משמורת משותפת ולילד יש הזכות להיות היורש העתידי של נכסי אביו.

נכון, לעיתים המשמעויות הכלכליות של פסק דין כזה אינן פשוטות: האב עלול למצוא עצמו מחויב בתשלום מזונות חודשי ולעיתים אף לשלם רטרואקטיבית על השנים שבהן לא פרנס את הילד, ומדובר בסכומים שעלולים להצטבר למאות אלפי שקלים. מה גם, שאף אם יתברר שאינו האב הביולוגי, לא תמיד הוא יוכל לגבות את המזונות ששילם בעבר בחזרה, אמנם לצד המשאבים הכלכליים שתביעה זו יכולה להוביל את האב, רבים מהגברים בישראל מעוניינים בבדיקה כזו וייתכן והם אבות לילדים שלא הכירו לפני. לצד כל הדברים השליליים, לכאורה, יכולה התביעה להגשים את זכותו של האב לדעת מיהם ילדיו, לשנות את תפיסתו ולהביא לקרבה ואחווה, ולהעניק לילד הקלה צרופה מפני שיקבל סוף סוף דמות אב לחיקו. למי שהתגלה שאינו האב – זה יוכל לנשום לרווחה ולהמשיך הלאה בחייו ללא דאגה. למרות הדעה הרווחת השוררת בעם, אין זו תמיד אשמתו של הגבר באי הקשר והיחסים בינו לילד, יש גורמים  המאלצים לעיתים להיווצרות מצב שכזה, תביעת אבהות באה לשים סוף בפן החוקי לשאלת מיהו אביו הביולוגי של הילד..

שתפו את המאמר למשפחה ולחברים:

שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
התקשרו עכשיו
דילוג לתוכן