אסתר שלום עו''ד - הכל על משמורת משותפת
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

אנו חיים בעולם ובעידן די משונים צריך לומר, מחד גיסא הוא מאופיין בעלייה של הטכנולוגיה, של הציוד הרפואי מציל החיים והכפר הגלובלי, מה שלא היה בעבר, עזר לכל כך הרבה אנשים להתקדם בחיים, ממש פתח אופקים חדשים, גם האדם הקטן יכול לחלום בגדול – ולהצליח בגדול. דבר זה נובע מהשקעה, חשיבה ותכנון של אנשי המקצוע המובילים בעולם, מה שלא היה פעם כשכל אחד לא ראה מעבר לקו השמיים של העירייה שלו. דבר נוסף המאפיין את ימנו הוא " דור האינסטנט" – הכל מהיר, חדש, אם פעם משהו התקלקל – תיקנו, היום רצים לקנות חדש. אין כבר יותר מדי ריגושים, אבל הדבר שתמיד ירגש כל פעם מחדש, זה הדבר שהיה מובן מאליו עד לפני הדור האחרון – זוגות שהזדקנו יחד ומחזיקים חיי נישואין כבר כמה עשורים. מדהים. מדהים שהם מצליחים, ועוד יותר – מדהים ועצוב שזה מדהים ומפליא אותנו. כיום אחוז הזוגות המתגרשים נמצא בסימן עלייה ניכרת מתמיד, ואם פעם ידעו האנשים לפתור את משברי הנישואין, כיום רצים לפרק את החבילה וללכת שנית לרבנות – הפעם כדי לחתום על הסכם גירושין. כמה חבל.

בניגוד לפעם ההיא שחשבתם שבן או בת הזוג שבחרתם יהיו אלה שילוו אתכם לכל החיים והזמנתם מאות אורחים על מנת לחגוג איתכם, הפעם בתהליך ההפוך אין קולות צהלה אלא רק שקט ודממה חרישית, ובעיקר ליווי של שני אנשים, עורכי הדין של כל אחד משני צדדי המתרס. על מנת להגיע להסכם גירושין בצורה הטובה, המהירה והיעילה ביותר, עליכם לקבל ולהיעזר בשירותי עורך דין מקצועי לדיני משפחה המתמחה בהליכי גירושין. תהליך הגירושין הוא ארוך, מתיש ובין כתלי בתי המשפט תמצאו בעיקר קור ויחס מנוכר.

לאור העובדה המצערת אך הנכונה, על העורך דין שבחרתם להפגין לצד מקצועיות ובקיאות מרשימה בנבכי הליכי המשפט, גם יחס אישי וחם, ובעיקר להיות אוזן קשבת. הליך הגירושין כאמור, הוא תהליך ארוך ועליכם לבחור בקפידה את העורך דין עמו יש לכם את הכימיה הטובה ביותר. העורך שייצג אתכם לא אמור רק לדעת את החומר הנלמד בין מוסדי החינוך הגבוה, אלא להיות בעל ניסיון פרקטי, בשטח. בעת הייעוץ והפגישה הראשונית העורך דין הוא למעשה נמצא בראיון עבודה אצלכם, אין זו חוצפה והתנהגות לא הולמת אם תשאלו אותו על עברו המקצועי, ותבקשו לראות את אשר צבר בתרמילו, לא בוחרים איש מקצוע, בדרך שכזה ישפיע על חייכם בצורה מרובה, רק על פי מראה עיניים והתעודה התלויה בגאון על אחד מכותלי משרדו. עורך דין לענייני גירושין אמור להיות בקיא ברמה הגבוהה ביותר בכל אשר מתעסק חוזה והסכם גירושין, וזה לרבות הסכם ממון, משמורת הילדים וכמובן תשלומי המזונות.

כשבני הזוג מקבל החלטה להתגרש ולפרק את החבילה, יש אלמנט אחד קטן שעושה הבדל גדול: ילדים. ילדים אמנם לא לוקחים חלק בתסבוכת והליכי הגירושין , לא רצים ממשפט אחד לשני, אך הופכים את כל העסק למסובך במיוחד. כשבני זוג ללא ילדים רוצים להתגרש התהליך קל בהרבה יותר – חותמים בעיקר על חלוקת הרכוש ושלום על ישראל, בעת מעורבותם של הילדים הכל מתחיל להשתנות. קודם כל מדובר על משמורת הילדים. מדובר על הסכם אחזקה ומי מטפל בילדים. חלק מבני הזוג מחליטים על משמורת מלאה, זאת אומרת רק אחד מההורים מקבל בלעדיות על הזכות לגדל ולטפל בילדים, ברוב הפעמים מי שתזכה בו כמובן תהיה האישה, בעוד לגבר יקבע הסדרי ראייה קבועים. בהתאם להסכם כזה רוב נטל תשלום המזונות העתידיים יהיה בעיקר על הגבר.

סוג נוסף של משמורת הוא משמורת משותפת, קרי הילדים מבלים באופן שווה אצל הגבר והאישה ושניהם נושאים חלק משותף בגידול הילדים. על מנת שמשמורת משותפת תצא לפועל בצורה הטובה ביותר, על בני הזוג לשמור על כמה עקרונות וכללי ברזל. ראשית, חרף הגירושין הם עדיין שני ההורים היחידים של הילדים, עליהם לשתף אותם בכל תרחיש ומשתנה בחייהם על מנת שיוכלו להמשיך לטפל בהם בצורה הטובה ביותר. דבר שני, מגורים בקרבה צמודה. על מנת שהילדים לא יטורטרו בין שני בתים במרחק גדול, מה שיבה מהם לא רק זמן אלא קושי במעבר בין שני מוסדות לימוד, על ההורים לגור קרוב אחד לשנייה וכך הילדים ילמדו במקום אחד ומסודר. דבר נוסף וחשוב לאין שעור, יחסים טובים בין בני הזוג הוא המפתח להצלחה. ההרמוניה בין ההורים או להיפך, המריבות ההולכות ונמשכות, הם מה שיתנו את ההרגשה לילדים, אם צד אחד יטנף על השני ליד הילדים, הוא לא ירצה יותר ללכת לשם ולהעביר את זמנו.

הסכם גירושין, או במילה המקראית גט, היא הסכם בו משתחררת האישה מחיי הנישואין המשותפים, ובעלה "מגרש אותה". משפט המפתח בעת טקס הגירושין ומתן הגט הוא "הרי את מותרת לכל אדם". בעת הנישואין אסור לבני הזוג ללכת עם נשים וגברים אחרים, הגט מתיר לבני הזוג לעשות כרצונם ללא מחויבות ביניהם. מקור המילה גט הוא מספר התנ"ך ונמנה עם תר"יג המצוות המקיפות את עולם היהדות. עובדה מעניינית היא שהאותיות המרכיבות את המילה גט, ג' ו-ט', מופיעות רק במילה גט לאורך כל התנ"ך, לא נפגשות יותר לכל אורך הספר, דבר סמלי המעיד כי בני זוג המתגרשים לא אמורים יותר לפגוש זה את זו.

למרות הגידול בעליית אחוזי המתגרשים בישראל כאמור, בעקבות ההתערבות הבלתי פוסקת של בין הדין הדתי ומוסד הרבנות הנוקשה, לפני הבקשה לקבלת גירושין, על בני הזוג תחילה להגיש עתירה לגישור ושלום בית. בית הדין הרבני יעשה ככל שביכולתו למנוע את הצעד המשנה גורל ולא ייתן לבני זוג להתגרש בקלות. אם בעבר כל עתירה לבקשת תחילת הליך גירושין היה נענה בהסכמה, מה הובילך לתהליך קצר יותר, כיום הליך גירושין נפתח בבקשה ליישב את הסכסוך , אשר במסגרתה מוזמנים בני הזוג (הצדדים) להליך גישור ביחידת הסיוע שנמצאות בסמוך לבתי המשפט לענייני משפחה או לבתי הדין הרבני.

סוג נוסף של גישור הוא גישור גירושין – לעיתים מחליטים בני הזוג להתגרש זה מזו בדרכי נועם ללא סכסוכים ובירוקרטיות מיותרות, אך בשל פערים וחוסר ידע משפטי מתבצרים במקומם ובדרישותם. כך יכולה להתפספס הזדמנות בעלת ערך רב לזוג המתגרש ולמשפחה כולה לסיים את הזוגיות בצורה בוגרת ויסודית עם ראייה לטווח רחוק כפי שניתן היה לבצע בלווי של מגשר שהינו עורך דין מוסמך כמגשר ובעל ניסיון בתחום דיני המשפחה בישראל המכיר ויודע את השיקולים לכאן ולכאן, בין השאר בהיבטים הבין אישיים והפיננסיים הכרוכים בתהליך.

שתפו את המאמר למשפחה ולחברים:

שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
התקשרו עכשיו
דילוג לתוכן